محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

آیا می توان از پارکت لمینت بروی کف های مجهز به سیستم های گرمایشی استفاده کرد ؟

 • شنبه 19 آبان 1397
 • مقالات

خرید پارکت

امروزه استفاده همزمان از دو تکنولوژی سیستم های گرمایش از کف به دلیل ایجاد گرمای یکنواخت و استفاده از کف پوش های چوبی مخصوصا انواع پارکت لمینت به دلیل ظاهر زیبای آن، افزایش یافته است.

از آن جایی که انواع کف پوش های چوبی، ویژگی ها و خصوصیات حرارتی متفاوتی دارند پس همه آن ها مناسب کف های مجهز به سیستم گرمایشی نیستند.

به طور کلی می توان گفت که هرچه چگالی تخته های چوبی مورد استفاده در پارکت های چوبی  بیشتر و ضخامت آن کمتر باشد، انتقال حرارتی به خوبی انجام خواهد شد و در نتیجه برای استفاده روی کف های مجهز به سیستم گرمایشی، مناسب تر خواهند بود.

بنابراین باید هنگام خرید پارکت دقت کرد که تخته های ضخیم مانند عایق عمل کرده و مانع انتقال گرما به فضای اتاق می شوند.

نکته ی مورد توجه این است که به مرور زمان گرما باعث از بین رفتن رطوبت چوب می شود و این اتفاق در چوب های طبیعی بیشتر رخ می دهد.

کف پوش های ساخته شده از چوب های طبیعی ممکن است در اثر گرما، دچار فرو رفتگی یا خمیدگی شوند البته این موضوع به کیفیت کف پوش مورد نظر و نحوه اجرای آن نیز بستگی دارد. پس باید هنگام خرید پارکت ، کف پوشی را انتخاب کنید که ، در برابر تغییرات دمایی مقاومت بالایی داشته باشد .

به طور کلی از بین  کف پوش های چوبی موجود، پارکت لمینت فلورپن که از فیبرهای چوبی ساخته می شوند، برای استفاده روی کف های مجهز به سیستم گرمایش، مناسب هستند زیرا در برابر تغییرات دمایی مقاومت خوبی دارند و انبساط و انقباض کف پوش های فیبری بسیار کمتر از چوب طبیعی است در نتیجه اگر این کف پوش ها به درستی نصب شوند، احتمال  اینکه در اثر گرما تغییر شکل  دهند، بسیار پایین است. لازم به ذکر است که برخی از انواع پارکت ها،  پارکت ترکیه و نیز کف پوش های ساخته شده از چوب بامبو نیز برای سیستم گرمایش از کف مناسب هستند.

برای استفاده از پارکت لمینت روی سطوح مجهز به سیستم گرمایشی از کف لازم است به نکات زیر توجه کنیم:

 • درجه حرارت کف پوش لمینت باید از 27 درجه سانتی گراد بالاتر نرود. برای کنترل درجه حرارت باید درجه سیستم گرمایشی را به نحوی تنظیم کنید که درجه حرارت از یک حدی بالاتر نرود. در کل اگر قصد دارید از سیستم های گرمایش از کف، به عنوان منبع اصلی گرمایش در فضای خانه تان استفاده کنید و در عین حال کف پوش چوبی نصب کنید، باید به حداکثر دمایی که می توانید به آن ها اعمال کنید توجه داشته باشید و ببینید آیا دمای مورد نظر پاسخ گوی فضای خانه تان هست یا نه.
 • هنگام خرید پارکت لمینت یا کف پوش چوبی به قابلیت هدایت گرمایی کف پوش مورد نظردقت کنید زیرا در صورتی که ضخامت تخته ها کمتر و چگالی آن ها بیشتر باشد، زمان کمتری برای گرم شدن صرف می شود در نتیجه سیستم بهینه تر عمل خواهد کرد.
 • همان طور که بالا به آن اشاره کردیم برای هدایت گرمایی مناسب، نباید از پارکت لمینت ضخیم استفاده کرد هنگام خرید پارکت لمینت باید دقت کنید زیرا لمینت های ضخیم مانع انتقال حرارت شده و بازدهی را پایین می آورند حداکثر ضخامتی که برای این کار پیشنهاد می شود 18 میلی متر است.
 • دقت داشته باشید که هرگز پارکت لمینت را نباید با چسب به کف اتاق چسباند اگر در دستور نصب پارکت لمینت، بر استفاده از فوم مخصوص که در زیر پارکت نصب می شود تاکید شده باشد، ضخامت این فوم باید بین 3 تا 6 میلی متر باشد.
 • هنگام نصب پارکت لمینت روی سطح، سیستم گرمایشی را خاموش کنید. دمای کف حین انجام کار و تا 24 ساعت بعد از اجرای  پارکت لمینت نباید بیشتر از 18 درجه سانتی گراد باشد.
 • در کنار دیوارها و سایر موانع در اتاق مانند ستون در وسط اتاق، بهتر است درز انبساطی به اندازه 8 تا 10 میلی متر در نظر گرفته شود.
 • پس از نصب کف پوش روی سطح، بعد از24 ساعت می توانید سیستم گرمایشی را روشن کنید. هرگز دما را به طور نگهانی افزایش ندهید. سعی کنید همیشه به صورت تدریجی دما را زیاد یا کم کنید. بهتر است هر روز 5 درجه دمای آن را افزایش دهید تا به حداکثر دمای ممکن برسد. این کار باعث می شود کف پوش با شرایط محیط تطبیق پیدا کند. تغییرات دمایی سریع، باعث انقباض و انبساط ناگهانی در تخته ها می شود و در نهایت ممکن است باعث ایجاد شکاف میان تخته ها شود.
 • بهتر است از حبس گرما در کف پوش پرهیز کنید. برای جلوگیری از حبس گرما، بهتر است از فرش یا موکت استفاده نشود. از دیگر مواردی که باعث حبس گرما می شود، فاصله کم بین اثاثیه اتاق و کف است.
 • اگر از سیستم های گرمایشی الکتریکی که بالای کف بتنی اتاق نصب می شوند (که دقیقا زیر کف پوش اجرا می شوند) استفاده شده باشد، پیشنهاد می شود از سیستمی با ماکزیمم درجه 60 استفاده شود. اگردرجه بیشتر از این مقدار باشد، پارکت لمینت به سرعت و ناگهان گرم می شود و به کف چوبی اجازه داده نمی شود تا خود را با دما تطبیق دهد. تغییرات دمایی ناگهانی می تواند باعث خرابی و تغییر شکل کف پوش گردد.
 • اگر از سیستم گرمایشی که با جریان آب گرم کار می کند، استفاده شده باشد، حداکثر درجه حرارت آب باید 50 درجه باشد. در چنین سیستمی لوله های آب گرم به طور مستقیم با کف پوش تماس ندارند.

در نهایت باید گفت که موارد ذکر شده در بالا، نکات کلی در مورد انواع کف پوش ها ونکاتی به هنگام خرید پارکت لمینت بوده است و برای انتخاب هریک از انواع کف پوش های چوبی مانند پارکت لمینت حتما باید به مشخصات و دستورالعمل کارخانه سازنده آن توجه داشته باشید.

ما را در جوامع مجازی دنبال کنید!