محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

کاغذ دیواری ضد زلزله

  • چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399
  • مقالات
کاغذ دیواری ضد زلزله

کاغذ دیواری مقاوم در برابر زلزله!

شاید بتوان یکی از دستاوردهای جالب در ضمینه تحقیقات پیرامون توسعه کاغذ دیواری ها را، دستیابی به "کاغذ دیواری های هوشمند مقاوم در برابر لرزه" نامید.

همانطور که اغلب زلزله شناسان دوست دارند بگویند "زمین لرزه ها مردم را نمی کشد، بلکه ساختمان ها باعث آن هستند." این واقعیت که بیشترآمار مرگ و میر در زلزله ها ناشی از سازه های در حال فروریختن است ، نشان می دهد که هنوز باید کارهای بسیاری در زمینه طراحی ضد لرزه ای انجام شود.

اولین موادی که برای تولید کاغذ دیواری ضد زلزله استفاده شد فیبر کربن بود. فرآیندهایی که بر پایه الیاف کربن انجام میشوند نه تنها به شدت گران هستند بلکه آلودگی بسیارزیادی نیز تولید میکنند.

به همین دلیل بعد از مدتی دانشمندان و محققان بر روی گزینه ی دیگری تمرکز نمودند. محققان انستیتوی فناوری کارلسروهه در آلمان توانسته اند به فن آوری در تولید کاغذ دیواری دست پیدا کنند تا در هنگام وقوع زمین لرزه ، وقت بیشتری را برای فرار از ساختمان ها به سرنشینان اختصاص دهد.  البته این پروژه در حال توسعه بوده و محصول نهایی بزودی وارد بازار خواهد شد.

 این ماده با نام "کاغذ دیواری هوشمند کامپوزیتی لرزه ای" ، در واقع پارچه ای است که از الیاف متعدد شیشه ای ساخته شده و در جهت های مختلف درون یک لایه ملات قرار گرفته است. برای اجرای آن هم نیاز به 4 لایه است:

1- آجر یا بلوک

2- گچ

3- چسب پلی اورتان

4- کاغذ دیواری هوشمند کامپوزیتی لرزه ای

4 لایه کاغذ دیواری مقام در برابر زلزله

این نوع پوشش دیواری از جنس فیبر شیشه که مقاومت بالایی دارد ، خاصیت الاستیک چشمگیری در ترکیب با چسب پلی اورتان از خود نشان می دهد و هنگام وقوع زلزله ، وقت بیشتری را برای فرار از ساختمان ها به ساکنین می دهد. این پوشش جدید توانست "جاییزه نوع آوری سال 2010 " نمایشگاه نوآوری های مواد کامپوزیتی را از آن خود کند.

این نمایشگاه در پاریس برگزار شد و هیئت منصفه ای از متخصصان بین المللی با توجه به معیارهای زیر ، بهترین نوآوری در کامپوزیت ها را انتخاب کردند:

جذابیت در بخش فنی ، پتانسیل اجرا در بازار ، مشارکت ، بازده مالی ، اصالت و نوآوری

ضمن اینکه آزمایشات محیطی بر روی خانه در شهر " Pavia" کشور ایتالیا نیز صورت گرفت. این آزمایشات بصورت مشترک بین موسسه تحقیقاتی فناوری کارلسروهه آلمان و یک شرکت ایتالیایی انجام شد.

این خانه که در منطقه " Abruzzi " واقع شده است، از زلزله سال 2009 صدمات جدی دیده است. در مقیاس بزرگ این آزمایش ، ساختمان با کاغذ دیواری هوشمند لرزه ای تقویت شده و سپس برای شبیه سازی زلزله روی میز لرزش تکان می خورد.

نتایج حاصله در بخش علمی مجله ZDF آلمان و همینطور شبکه تلویزیونی Planetopia منتشر شد.

دانشمندان این  نوع کاغذ دیواری را طبق چارچوب پروژه POLYTECT  تولید کردند.

پروژه POLYTECT  در واقع پروژه اتحادیه اروپا برای تقویت دیوارهای ساختمان ها در مناطق فعال لرزه ای با استفاده از پارچه های فنی چند منظوره مقاوم در برابر خطرات طبیعی، میباشد.

بسته به در دسترس بودن و هزینه نهایی تولید، کاغذ دیواری جدید می تواند بیمه ای گرانبها در برابر از بین رفتن زندگی در نقاط مهم مستعد زلزله فراهم کند، همچنین قابل استفاده بودن برای ساختمان های عمومی که از نظر تاریخی دارای قدمت و پیشینه هستند و درواقع از ارزش تاریخی برخوردارند نیز از نظر حفظ میراث فرهنگی در برابر حوادث طبیعی حائز اهمیت است.

 

جدیدترین مطالب
ما را در جوامع مجازی دنبال کنید!